Blackjack Filmi

6 Haziran 2008’de vizyona giren 21, Robert Luketic tarafından yönetilen bir dram ve gerilim filmidir. Sinemalarda gördüğü büyük ilginin ardından hala televizyon ve dijital platformlar üzerinden izleyiciyle buluşan Blackjack filmi, Las Vegas kumarhanelerinde yaşanan olayları ekrana taşır.

Blackjack Filmi

Las Vegas’ın eğlenceli dünyasını ekrana taşıyan film, başarılı oyunculuk performansıyla göz doldurur. Jim Sturgess, Kate Bosworth ve Laurence Fishburne gibi genç oyunculara eşlik eden Kevin Spacey üstlendiği rolle herkesi kendine hayran bırakmayı başarır. 122 dakika boyunca eksik olmayan heyecan filmin her sahnesinde izleyiciyi adeta casino masalarının bir oyuncusuymuş gibi hissettirir. Amerika’nın en prestijli eğitim kurumlarından birisi olan MIT’de burslu okuyan Ben Campell yaşam standartlarını yükseltmek için farklı işlerde çalışır. Babasız büyüyen Ben’in en büyük hayali çalışarak ona destek olan annesini refah içinde yaşatmaktır.

Tek hayali Harvard Tıp Fakültesine girmek olan Ben, kıvrak ve üstün zekasıyla girdiği ortamlarda her zaman fark edilir. Eğitimi için para biriktirmeye devam ederken yurtta kalan genç, okuldaki derslerine aksatmadan devam eder. Bir gün matematik öğretmeni Micky Rosa tarafından fark edilen Ben, 21 adı verilen takımdan davet alır. 6 özel öğrenciden oluşan bir takıma katılır. Kendi aralarında kurdukları beden diliyle kart saymakta ve Las Vegas kumarhanelerinde büyük kazançlar elde etmektedir. Her biri özel olarak seçilen takım ortak çalışmalarının sonucunda elde ettikleri geliri paylaşarak yeni bir işin peşine düşmektedir. Kart sayımı konusunda uzman olan gençler hocaları eşliğinde yeni ve tehlikeli serüvenlere atılırlar.

Yüksek Rakamlı Kumar Tutkusu

Satış tirajıyla dikkat çeken Ben Mezrich imzalı ‘Bringing Down the House’ adlı kitaptan sinemaya uyarlanmış bir filmdir. Vegas’ın ışıltılı dünyasını gözler önüne sererken aynı zamanda yüksek rakamlı kumar tutkusuna da parmak basar. 21 filmine ilham kaynağı olmuş genç öğrencilerin hayatı, filme net bir şekilde yansıtılırken fırsatçılığın bir dram öyküsüne dönüştüğü sahneler izleyicinin gerçek hayata dönmesine katkı sağlıyor.

Filmin oyuncuları; başrol karakteri olan Ben’e hayat veren Jim Sturgess sıcak kişiliğiyle izleyicinin ilgisini çekiyor. Takıma kolay adapte olan Ben kısa süre içerisinde liderlik koltuğun otururken öğretmeninin de gözdesi olmaktan vazgeçmiyor. Jill karakterine hayat veren Kate Bosworth ekibin iki kadın üyesinden birisi ve güzelliğiyle dikkat çekiyor. Hocasının ilgisini çektikten sonra gruba dahil olması için Ben’i ikna etme görevini başarıyla yerine getiren Jill, yaşadığı hayal kırıklıklarında ders çıkarmayı biliyor.

Micky Rosa karakterine hayat veren usta oyuncu Kevin Spacey, üstün yeteneğini filmin her sahnesinde konuşturuyor. Ekibin lideri aynı zamanda eski bir ekip üyesi olan öğretmen, aldığı büyük risklerle gençlerin hayatını kolaylaştırıyor mu yoksa tehlikeye mi atıyor? Las Vegas kumarhanelerinin koruyucusu olan Cole karakterine ise Laurence Fishburne hayat veriyor. Filmin belki de en heyecanlı sahnelerinin izlenirlik keyfini artıran oyuncu yakaladığı genç kumarbazlara hayatı zindan ediyor.

Bir Vegas Macerası

Sadece blackjacke değil, matematik ve paraya düşkün olanların mutlaka izlemesi gereken bir yapım olan 21, hikayesiyle farklı yaş ve zevklerden izleyiciyi ekrana bağlamayı başarıyor. Gerçek hayat hikayesinin ufak farklarla beyazperdeye aktarıldığı film, MIT Blackjack grup üyelerini değişik karakterlerle hikayenin kahramanı yapıyor. “Dahi” kavramı üzerinden giderek yer yer romantizminde etkili olduğu film, başından sonuna kadar ilgi çekiyor ve soluksuz izleniyor. Temelde paraya ihtiyacı olan genç bir öğrencinin kolay yoldan kazanç elde etmesine vurgu yapan hikaye, her güzel şeyin kısa vadede son bulabileceğini de gözler önüne seriyor. Her biri zengin olmak için gruba dahil olan gençler gerçek hayatın zorluklarıyla karşılaşınca kazanımlarından olarak hayata kaldıkları yerden devam etmeyi başarıyorlar.

Heyecanlı bir Vegas macerası olarak film severlere tavsiye edilen 21, kart çekimleri ve yüksek kazanç rakamlarıyla Blackjack oyununu herkes için ilgi çekici yapmayı başarıyor. Kısa bir eğlencelik olmaktan öte herkesin kafasında yer eden bir yapım. Çekim teknikleriyle Vegas ışıltısını son derece cazip bir şekilde ekrana taşıyor. Bu BlackJack filmi izlendikten sonra Güvenilir BlackJack siteleri ile bu oyunları oynamak kaçınılmaz oluyor.